توحیدگرایی، عدالت و ترویج ارزش‌های اسلامی و اخلاقی از ویژگی‌های حکمرانی اسلامی است


چهارشنبه, 19 مرداد 1401 39

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر اکبر عیدی، در نشستی که چهارشنبه، 19 مردادماه، هیئت اندیشه‌ورز بسیج اساتید دانشگاه‌های استان لرستان، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه لرستان و معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان با همکاری همدیگر در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار کردند مهم‌ترین شاخص‌های حکمرانی اسلامی را تبیین کرد.

دکتر عیدی، نهادینه شدن ارزش‌ها و فضایل اخلاقی و انسانی و مدیریت براساس عدالت و تقوا را از جمله شاخص‌های مهم حکمرانی اسلامی دانست.

دکتر عیدی، توضیح داد که الگوی حکمرانی اسلامی را توجه کردن عملی به مفاهیم قرآن کریم و سبک زندگی و مدیریتی پیامبر گرامی اسلام (ص) و امامان معصوم (علیهم السلام) است.

نماینده مقام معظم رهبری در منطقه بالکان، تشریح کرد که در حکمرانی اسلامی، محورهایی همچون توحیدگرایی، دینمداری و عدالت‌باوری، از مبانی اساسی هستند.

دکتر عیدی، تصریح کرد در جامعه اسلامی، ابتدا، انسان‌ها دنبال خودسازی هستند و بعد جامعه‌سازی و تمدن‌سازی برمعیار ارزش‌های اسلامی و انسانی.

وی تشریح کرد ارتقای معنوی و اخلاقی جامعه از متغیرهای حکمرانی اسلامی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین عیدی، توضیح داد که شاخص‌هایی همچون پاسخگویی به مردم، کارآمدی و اخلاق‌مداری، از شاخص‌های مهم مدیریت و حکمرانی اسلامی است.

وی نقش آموزش و پرورش و دانشگاه را در تقویت و ترویج تعالیم دینی در جامعه به‌ویژه در سطح قشر جوان و دانشجو، یک نقش زیربنایی اساسی دانست.

دکتر عیدی، این نکته را توضیح داد که انسان دینمدار، ابتدا خودش در عمل و رفتار، کاملاً پایبند به تعالیم دینی است و با کردار و رفتارش، دیگران را به سوی دین و دینمداری، جذب می‌کند.

بزرگانی همچون شهید سلیمانی و شهید چمران، از جمله الگوهای مدیریت اسلامی هستند

دکتر علی نظری، سرپرست دانشگاه لرستان و رئیس سازمان بسیج اساتید استان لرستان در سخنانی در این نشست، از جمله الگوهای راهگشای مدیریت اسلامی را سبک مدیریتی شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید چمران دانست.

دکتر نظری توضیح داد که آموزه‌های قرآن کریم و نهج‌البلاغه، در همه ابعاد زندگی از جمله جنبه‌های مدیریتی، بایستی هدایتگر و راهبر باشند.

وی تشریح کرد که جایگاه نهاد دانشگاه به عنوان یک نهاد علمی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی و یکی از نهادهای اثرگذار حکمرانی اسلامی، براساس تعالیم حضرت امام (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری (حفظه‌الله)، یک جایگاه انسان‌ساز، جامعه‌ساز و تمدن‌ساز، متناسب با ارزش‌های اسلامی و اخلاقی است.

سرپرست دانشگاه لرستان، وجود و فعالیت هیئت‌های اندیشه‌ورز دانشگاه‌ها و سازمان بسیج اساتید را در راستای کمک به ارتقای کارآمدی و پاسخگویی با رویکرد مسئله‌محور، دانست.